Makedonya Türk ihraç Ürünleri Fuarı

Makedonya’da, Türkiyeden gelen 54 firmanın katılımıyla gerçekleşen “Türk İhraç Ürünleri Fuarı” geçtiğimiz hafta 1-5 mart 2012 tarihleri arasında Üsküp’te katılımcılarına açıldı.

Türk ihraç ürünleri fuarına ilgi beklenenden büyük oldu.

T.C Dış Ticaret Müsteşarlığı Makedonya-Türkiye Ticaret Odası -ASKON ve Meridyen Uluslar arası Fuarcılık organizasyonunda, 1 Mart’da düzenlenen açılış töreninde Başbakan yardımcıları Abdulhakim Ademi ve Vladimir Peşevski, Devlet Bakanı Hadi Nezir, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyük elçisi Gürol Sökmensüer Türkiye Cuymhuriyeti Ticaret Müşaviri Şenol Türkyılmaz, Makedonya Dış Yatırımlar Ajansı Başkanı Viktor Mizo, Merkez Jupa Belediye Başkanı Mazlam Hasan, DEİK Makedon Türkiye iş Konseyi Başkanı Hasan Hoşben, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Koca, Ankara Ticaret Odası Başkan Vekili Cihangir Dursun,TİKA Üsküp Ofis Kordinatörü Mustafa Bozdemir ve çok sayıda siyasetçi ile işadamı katıldı.

Üsküp fuar merkezinde düzenlenen açılış töreninin konuşma yapan Makedonya Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Abdulhakim Ademi Türkiye’deki iş adamları ve oda başkanları ile Türkiye’de görüştüğünü belirten Ademi, Türk işadamlarını Makedonya’da misafir etmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Ademi: “Bir Makedonya Vatandaşı olarak Türk ürünlerine bakış açımızı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Yıllar önce Türk ürünleri ile Avrupa ürünleri arasında büyük kalite farkı vardı. Biz de fakir vatandaşlar olarak daha ucuz olduğu için Türk ürünlerini alıyorduk. Fakat aradan geçen onca yılda Türk şirketleri kendilerini geliştirerek Avrupa ülkeleriyle aynı standarda sahip ürünleri piyasaya sundular.” dedi. Türkiye ile Makedonya’nın siyasi ilişkilerinin iyi olduğunu belirten Ademi, ticaret hacminin büyümesi için iki ülkenin de çaba sarf etmesi gerektiğini söyleyerek konuşmasına son verdi.

ASKON Üyelerinin Ensar Derneğini ziyaretleri sırasında iki dernek arasında fikir ve iş konusunda alışveriş imkanı sağlanarak ileri ki dönemler de ikili ilişkilerin geiştirilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Firmamızda Üsküp’deki Türk İhraç Ürünleri Fuar Standında yerini alarak gelen ziyaretçilerimize firmamız ürünleri hakkında bilgi ve numune sunumu gerçekleştirmiştir..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir