2. ANESİAD Suriye İş Geliştirme Çalıştayı

Anesiad, Gaziantep’te Suriyeli muhalif işadamları ile “2. İş Geliştirme Çalıştayı”ını gerçekleştirdi. Çalıştay 07 Temmuz Pazar günü Şehitkâmil Kongre ve Kültür Merkezi’nde Türkiyeli ve Suriyeli iş adamlarının katılımı ile gerçekleşti.

19 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen “Türkiye Suriye İş Geliştirme Çalıştayı”nın bir sonucu olarak organize edilen 2. Çalıştay’a Anesiad üyesi otuzun üzerinde firma katıldı. Bir öncekinden farklı olarak iş adamları ithalat ve ihracatları yaptıkları ürünleri ve kataloglarını da sergiledi.

Çalıştay’a Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Anesiad Genel Başkanı Ali Kılavuz ve yönetim kurulu üyeleri, Gaziantep Suriyeli İşadamları Konseyi Temsilcisi Ahmet Şeyh Vesuf, Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu Başkanı Yunus Atilla Hamallar, çok sayıda Anesiad üyesi iş adamı ve Suriyeli iş adamı katıldı.

Organizasyon dolayısı ile bir açıklama yapan Anesiad Genel Başkanı Ali Kılavuz; “Anesiad olarak gerçekleştirdiğimiz Çalıştay sayesinde üyelerimiz ithalat – ihracatını yaptıkları ürünleri tanıtma ve birbirlerini yakından tanıma imkânı buldular. Burada yaptığımız toplantıda bundan sonraki süreçte Suriyeli muhalif iş adamları ile Anesiad üyesi iş adamlarının hangi çatı altında ve nereye doğru yürüyecekleri ile ilgili gözden geçirmeler yaparak önümüze birtakım projeler koyduk.

Bu çerçevede de Suriyeli iş adamları ile Anesiad’ın ortaklaşa oluşturacağı bir platform oluşturmayı, oluşturulan bu platformu tüm Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya yaymayı, platform üyesi ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari zenginleşmeyi sağlamayı, ahlaki ve sosyal paylaşımları arttırmayı ve birbirlerine karşı kardeşçe destek sağlamayı, iş adamlarının kendi içerisinde iç eğitimini sağlamayı hedefliyoruz. Bugün itibarı ile bu platformun ilk hedefi olarak 30 Eylülden sonra üyelerimiz ile birlikte dünya çapında ziyaretler yaparak bu ülkeleri platforma davet edeceğiz.” dedi.